Termín: 24. 08. 2025 15:00
Cena: 250.00 Kč
Poutníci, Noční vlak, Ptačoroko, B4 (SK)
Poutníci
Dne 4.12.1970 se konalo v Country klubu v Maloměřicích první vystoupení dnes již legendární kapely, hrající bluegrass a country, která si říká Poutníci. Již od prvních koncertů a hudebních přehlídek se skupina řadí do brněnské a krajské špičky této hudby, což potvrdila i svými postupy do celostátního finále soutěže, jež měla tenkrát velký zvuk a jmenovala se Porta. Samozřejmě, že čím déle Poutníci hráli, tím se zdokonalovala jejich hra, ale také se měnily sestavy. Jediným, kdo stále zůstával, byl jeden ze zakládajících členů skupiny, František Linhárek.
Rok 1974 a rok 1979 byly velmi důležité, neboť přichází tři velké postavy Poutníků a sice kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina a banjista ale hlavně skladatel a zpěvák Robert Křesťan s mandolinistou Pavlem Petrželou.
V roce 1987 kapele vychází první deska a o rok později se vydává na úplnou profesionální dráhu v sestavě: kapelník, kytara František Linhárek; banjo, zpěv Robert Křesťan; banjo, housle a saxofon Luboš Malina; kytara, zpěv Zdeněk Kalina; mandolína Jiří Plocek; kytara Mirek Hulán; kontrabas, zpěv Jiří Pola a konferenciér Josef Prudil. Tato sestava patřila v historii k těm slavnějším. Vydala pět CD, navštívila spoustu zemí Evropy a dostala dvakrát ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA (1989 a 1990 od organizace SPBGM). Kromě toho odehrála kapela stovky koncertů po tehdejším Československu.
V roce 1991 v létě končí tato sestava svou činnost. František Linhárek odchází a nadále se věnuje pouze činnosti managerské. Odešel i Robert Křesťana a Luboš Malina – Druhá tráva a také Jiří Plocek – Teagrass. Kapelníkem se stává Mirek Hulán. Přichází poprvé v historii Poutníků zpěvačka Hana Černohorská a vrací se po letech banjista Svaťa Kotas s houslistou Ladislavem Cejnkem. V této sestavě, kromě vystupování v zahraničí, především v Rakousku, vydala kapela dvě CD a v roce 1997 se rozchází a vzniká další sestava souboru.
Kapela má od podzimu roku 1997 – 2000 dva nové členy a hraje v této sestavě: Jan Máca – mandolína a housle, mimochodem jeden z nejtalentovanějších muzikantů českého bluegrassu devadesátých let. Petr Brandejs – banjo. Jiří Karas Pola – kontrabas, zpěv, konferování koncertů a kapelník. Mirek Hulán – sólová kytara a Zdeněk Kalina – doprovodná dvanáctistrunná kytara a zpěv.
Od října roku 2001-2004 hrají Poutníci v obměněné sestavě. Odchází dlouholetý sólový kytarista Mirek Hulán, za kterého přichází Jirka Mach až z Českých Budějovic. Jirka hraje převážně na mandolínu. Skupina ho ale využívá také jako houslistu a kytaristu a hlavně jako zpěváka. Jirka posílil poutnické vokály a vedla Kaliny a Poly zpívá také sólově.
1.9.2005 se stává novým Poutníkem Peter Mečiar z Prievidze na Slovensku, takto banjista, dobrista a hráč na steel kytaru. Střídá Petra Brandejse. Jeho mládí a talent budou další devizou poutnického soundu.
Začátkem března 2009 nahrazuje zpěváka a mandolinistu Jřího Macha mladičký zpěvák a kytarista Jakub Bílý z Ostravy
Rok 2020 – 5.3. bylo v Trutnově, při koncertu 50 let v country, pokřtěno 16té poutnické CD.Hned po té začala coronavirová krize. Kvůli ní opustil kapelu, po 15ti letech, banjista a dobrista Peter Mečiar a to 20.10.2020.
Od roku 2022 přichází na banjo Petr Vošta. Zaskakuje za něj Petr Brandejs.
Noční vlak
Noční vlak je kapela rodiny Lounových, ke které jsem se přidal v roce 2021 na požádání svého kolegy z BG Cwrkotu – houslisty Jirky Louna.
B4
Skupina B4 (Bluegrass Quartet) nadväzuje na takmer 50-ročnú históriu
kapiel Krach, Krok a Bluegrass Quartet. B4 hrá tradičný bluegrass s
pôvodnými slovenskými textami Jara Nečesaného, ktorý je zároveň
gitaristom a spevákom skupiny. Andrej Šupák hrá na banjo, Ľuboš Šupák
na mandolínu a Karol Glamoš na kontrabas. Všetci členovia kapely sú aj
speváci... Zaujímavosťou je, že Ľuboš a Karol boli s Jarom pred 50
rokmi na začiatku pôvodnej kapely... Kapela má vo svojom repertoári
niekoľko úplne nových skladieb, pôvodných inštrumentálnych, ale aj hrá
známe pesničky z Jarovho rozsiahleho textového portfólia...
Domácí kapela Ptačoroko.
Kapela Ptačoroko hraje akustickou hudbu, která nástrojovým složením vychází z jedné ze současných podob angloamerického folklóru nazývaného bluegrass. Stylově se kapela nijak neomezuje, ve vlastních i převzatých skladbách se uplatňují prvky z různých žánrů, v největší míře z folku a rocku. Hlavními rysy kapely jsou nasazení a emoce.
